Jdi na obsah Jdi na menu
 

19. 6. 2024

 

Perga neboli včelí chléb

 

Perga je přírodní produkt, kterou včely vytvářejí jako účinný zdroj potravy pro krmení svých mladých včeliček. Jedná se o včelami již zpracovaný plástový pyl, který je díky tomu lépe stravitelný.

Pokud jste o pylu perga dosud neslyšeli, je to tím, že ho včely produkují pouze v omezeném množství a jeho získávání je velmi složité.

perga.jpgVčely pyl perga v úlu vytvářejí tak, že květový pyl vrství do buněk, hlavičkami ho dusají a přidávají k němu med a výměšky svých žláz. Díky tomu dochází k přírodnímu kvašení, popraskání obalu pylového zrnka zlepšení jeho stravitelnosti až o 50 %.


Složení pylu perga závisí (stejně jako u ostatních včelích produktů) na skladbě rostlin, ze kterých byl pyl nasbírán.

Včelí chléb je nenahraditelným doplňkem každodenní stravy – je bohatý na kvalitní bílkoviny (včetně všech esenciálních aminokyselin), sacharidy, mastné kyseliny, vitamíny skupiny B a vitamíny K, E, D a C. Je zvláště bohatý na vitamin P (rutin), provitamin A (βkaroten), různé minerální látky a oligoelementy (zejména draslík a železo), éterické oleje, enzymy, pigmenty a další biologicky aktivní přírodní látky. Díky dokonalé rovnováze v přírodě je včelí chléb jedinou známou přírodní potravinou obsahující všechny základní živiny, které potřebuje zdravé lidské tělo. Včelí chléb je skutečně pozoruhodným a jedinečným včelím produktem.

 

Podporuje organizmus k rychlé obnově duševní a fyzické síly, zvláště v rekonvalescenci po vyčerpávajících chorobách a po operacích. Při depresivních stavech obnovuje duševní rovnováhu, vyvolává pocit spokojenosti a chuti k životu. Účinek pergy na centrální nervovou soustavu je hodnotný.  Dobrých výsledků je dosahováno u hypertrofie (zbytnění) prostaty, detoxikace jater, při syndromu únavy, neplodnostiimpotenci a snížené sexuální aktivitě.

Jedná o čistě přírodní produkt, lze ho právem považovat za přírodní vitamínovou bombu. Navíc je zde (oproti květovému pylu) opravdu minimální pravděpodobnost, že vyvolá alergické reakce.

Doporučené dávkování:
Denně 1–2 čajové lžičky přímo, bez jakékoliv úpravy, děti poloviční dávku. Nemíchejte do ničeho teplého ani nezapíjejte horkými nápoji. Při nízkém tlaku doporučujeme užívat na noc. Nevhodné  při onemocnění ledvin, nádorových onemocnění a první 3 měsíce těhotenství.