Jdi na obsah Jdi na menu
 

Jaro v kuchyni a na talíři

18. 3. 2024

Jaro v kuchyni a na talíři

 

V předjarním odobí určitě nám prospěje  postní strava a občasné lačnění.

Strava jara je pestrá, zároveň skromná  obohacena o jarní divoké byliny (kopřiva, bršlice, pampelišky, žabinec, plicník, medvědí česnek) , kvašenou zeleninu jako picles a kimchi a jarní klíčky (slunečnice, mungo, adzuki, čočka, hrách, obiloviny, ředkvička, řeřicha, jetel, pískavice) s menším podílem čerstvé zeleniny hlavně listové - španát, saláty, mangold. a naťová - zelené natě jako pažitka, cibulka, pórek, medvědí česnek.

img_20240317_092551_491.jpgimg_20240317_092356_891.jpg

K chutím jara patří kyselá, proto v kuchyni více využijeme citrón, rýžový ocet, jablečný ocet, vinný ocet,  umeocet nebo jablečnou šťávu. 

Kdo se nikdy nezkoušel postit, vyzkoušejte třeba jen jednodenní půst o zeleninové šťávě nebo uvařené celozrnné rýži. Přetížená játra se žlučníkem, která potřebují v tomto období odpočinek, vám poděkují.

 

Osobně z divokých bylin mám ráda potočnici, kterou mám na zahradě. Rostlina patří k bruktovitým, má tedy pikantní chuť podobnou ředkvičce - na obrázku mezi kameny. Má protizánětlivé vlastnosti, posiluje imunitní systém, snižuje horečku, stimuluje trávení, zvyšuje chuť k jídlu, povzbuzuje vylučování žluči, čistí krev a játra, podporuje vykašlávání, má močopudné účinky, upravuje hladinu krevního cukru, pomáhá při chudokrevnosti, působí povzbudivě.