Zelený čtvrtek
Zelený čtvrtek je pátým dnem Svatého týdne.
K tradičním jídlům patří pučálka, což je vyklíčený hrách opečený na másle. Podává se naslano jen se solí a pepřem, případně i nasladko s medem a skořicí. Dalším luštěninovým jídlem je šumajstr – zapečené vařené fazole a kroupy s česnekem, majoránkou a osmaženou cibulí a nádivka s čerstvými kopřivamil.
Popíjí se zelené pivo.
O zeleném čtvrtku se nemá nic půjčovat, následný rok se vám tak budou vyhýbat hádky a peníze si k vám vždy najdou cestu.
Recept nejen na neděli - Velikonoční nádivka s kopřivami
Suroviny: housky (jáhly nebo pohanka), čerstvé kopřivy, domácí vejce, pórek, červená kápie, jarní cibulka, (na zpesření volitelné nastouhané tofu, kousek anglické, uzeného masa nebo plísňový sýr - podle toho co kdo rád), sůl, muškátový ořech, směs koření
Nakrájíme housku, v míse je promícháme s nakrájenou zeleninou a kopřivami, zalijeme rozešlehaným vajíčkem se solí a kořením, celou směs vlijeme do strouhankou vymazané zapékací mísy a zapečeme. Na teplou upečenou nádivku vložíme tenký plátek másla popř. nastouháme sýr.
Ostropestřec mariánský
Je jednoletá nebo dvouletá bylina z čeledi hvězdicovitých. Semena rostliny obsaují léčivý silymarin.
Tato bylina se vyznačuje příznivým účinkem na detoxikaci a regeneraci jater, přispívá k dobrému trávení, má čistící i antioxidační účinky. Jeho přírodní složky přispívají ke snížení hladiny cholesterolu, udržuje zdravou hladinu krevního cukru, podporuje zdraví žlučníku. Přispívá k dobrému zdraví mozku, zpomaluje degenerativní změny v mozku.
Z dostupných produktů v prodejně najdete olej z ostropestřce, čaj z celých semen sypaný i v nálevových sáčcích, drcený ostropestřec, tinkturu a granulovaný plod.
Ostropestřec pro svou podporu jater a žlučníku je nejužívanější bylinou jara.